شهردار بیرجند در حاشیه مراسم افتتاح نمايشگاه دستاوردهاي چهل ساله انقلاب اسلامي كه در محل نمايشگاه بین المللی و با حضور جمعی از مدیران استانی برگزار شد، تصریح کرد: این نمایشگاه با هدف معرفی فعالیت‌های انجام‌شده پس از انقلاب در دستگاه‌های مختلف و نیز ارائه خدمات به مردم برپا شده است.

مهندس محمد علی جاوید با اشاره به اینکه نمایشگاه دستاوردها حرکتی متفاوت با برنامه ریزی منسجم و دقیق می باشد؛ اذعان داشت: هر غرفه در این نمایشگاه با معرفی دستاوردهای انقلاب طی 40 سال گذشته، به بیان وضعیت قبل و بعد از انقلاب در حوزه کاری خود پرداخته است.

وی ادامه داد: دستاوردهای چهل سال گذشته باید برای مردم ارائه شود تا به اعتماد عمومی، انسجام ملی و اقتدار نظام کمک کند و در 40  سالگی انقلاب اسلامی باید بیشتر از همیشه شاهد وحدت و همراهی مردم باشیم.

جاوید عنوان کرد: دهه فجر فرصت مناسبي براي انعكاس دستاوردهاي نظام جمهوري اسلامي از طريق خدمت رساني به مردم و تجديد پيمان با آرمان هاي امام راحل (ره) و تبعيت از رهنمودهاي مقام معظم رهبري مي باشد.

وی با اشاره به اینکه دستاوردهای انقلاب اسلامی باید به بهترین شکل ممکن به مردم اطلاع رسانی شود یادآور شد: شهرداری و شورای اسلامی شهر بیرجند برآمده از دل مردم و در کنار آنها هستند لذا امیدواریم در سایه وحدت و اتحاد شورا با شهرداری حول محور حل مشکلات و پیشرفت امور در حوزههای عمران و خدمات شهری، زمینه برای رفع معضلات این نهاد و پیشرفت روز افزون فراهم آید.

 سی نفر از دانش آموزان دختر مقطع متوسطه جهت آشنایی با مشاغل از مرکز کنترل ترافیک شهرداری بیرجند بازدید کردند و در جریان روند اجرای کار در این مرکز قرار گرفتند. مدیر فناوری اطلاعات شهرداری بیرجند با بیان این مطلب گفت: این دانش آموزان ضمن آشنایی با قوانین رانندگی، رفتارهای درست ترافیکی را نیز آموختند.

مهندس مسلم قلی نژاد با اشاره به پایش شهر توسط دوربین های نظارتی در مرکز کنترل ترافیک شهرداری بیرجند اظهار داشت: یک دوربین پلاک خوان و ثبت سرعت در بلوار پیامبر اعظم (ص) نصب شده و دو مورد دیگر نیز تا پایان سال در دست اجرا می باشد.

وی اضافه کرد: در این مرکز امکان تصویر برداری برای مطالعات ترافیکی، اصلاح هندسی و تقاطع ها وجود داشته و این سامانه با برطرف کردن گره های ترافیکی به دلیل اعمال نظارت، شهروندان را مجاب به اصلاح رفتارهای ترافیکی می نماید.  این مرکز در سال 87 احداث شده و هدف آن توسعه سیستم های کنترل هوشمند ترافیک در سطح شهر می باشد.

قلی نژاد با اشاره به اینکه مرکز کنترل ترافیک نقش مهمی در مدیریت شهری ایفا می کند یادآور شد: این مرکز در مدیریت بهتر امور شهری نقش بسزایی دارد که توجه به آن حائز اهمیت می باشد.لازم به ذکر است در این برنامه، کلیه قسمت های این مرکز مورد بازدید قرار گرفت و توضیحات کامل برای دانش آموزان ارائه گردید.

 

 در راستاي سياست هاي دولت الكترونيك ، شهرداري و شهروند الكترونيكي سامانه یکپارچه پرداخت الکترونیک با تکیه بر قابلیت شناسه قبض و شناسه پرداخت برای فیش های صادره شهرداری بیرجند راه اندازی گردید و پرداخت قبوض و عوارض شهرداري بیرجند از طريق دستگاه هاي خودپرداز الكترونيكي بانك شهر ميسر گرديد.
 طی مراسمی سیستم پرداخت الکترونیکی قبوض شهرسازی شهرداری بیرجند با حضور شهردار بیرجند، عضو شورای اسلامی شهر و مسئولان شهرداری افتتاح شد.
گفتنی است این سامانه در راستای تکریم ارباب‎رجوع و ارائه خدمات مطلوب به شهروندان با همکاری بانک شهر و شهرداری بیرجند راه‌اندازی شده است. شهردار بیرجند در حاشیه این مراسم گفت: با افتتاح این سامانه شهروندان می‌توانند قبوض شهرسازی خود از جمله قبوض درآمدی و نوسازی را به راحتی پرداخت کنند.
مهندس محمد علی جاوید ادامه داد: برای پرداخت قبوض شهرسازی این قبوض دارای شناسه شده است تا شهروندان بتوانند قبوض خود را به صورت الکترونیکی پرداخت کنند.وی به مهم‎ترین اهداف ایجاد و راه‌اندازی این سامانه اشاره کرد و افزود: سهولت خدمت‌رسانی به شهروندان در حوزه شهرسازی از مهم‌ترین اهداف برای راه‌اندازی این سامانه بوده است.

مدیر اداره آمار و فناوری شهرداری بیرجند نیز راه‌اندازی این سامانه را گامی مثبت برای جلوگیری از اتلاف وقت و بالا رفتن سرعت و دقت در پرداخت‌ها دانست و گفت: با ایجاد این سامانه فیش‌های درآمدی و نوسازی شهرسازی بعد از صدور به وسیله سیستم یکپارچه می‎توانند پرداخت شوند.
مهندس مسلم قلی نژاد به اهداف این سیستم اشاره کرد و افزود: برقراری امکان پرداخت الکترونیکی عوارض شهرداری، صدور کلیه فیش های عوارض شهرداری به صورت سیستمی و شناسه دار، شفاف سازی وصول های شهرداری، تجمیع اطلاعات وصولی به شهرداری و ارسال اطلاعات وصولی به سایر سیستم ها مرتبط از جمله اهداف این سامانه می باشد.
قلی نژاد با بیان اینکه این سامانه با همکاری بانک شهر راه‌اندازی شده است، تصریح کرد: با تعاملی که با بانک شهر صورت گرفت و با امکان ایجاد شناسه قبض و شناسه پرداخت، تسویه حساب فیش‌های شهرسازی از طریق ATM بانک شهر وجود دارد.
لازم به ذکر است این سامانه قابلیت ثبت و صدور فیش های متفرقه درآمدی با دو شناسه قبض و پرداخت را داراست که بدین ترتیب این امکان فراهم می شود که شهروندان بتوانند قبوض مربوط به عوارض شهرداری بیرجند را از طریق کلیه درگاه های پرداخت الکترونیک بانک شهر  پرداخت نمایند.

 شهردار بیرجند گفت: پروانه های ساختمانی به همت واحد فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری بیرجند تک برگی شد.
مهندس محمد علی جاوید در مراسم راه اندازی پروانه های تک برگی در شهر بیرجند که در محل منطقه دو شهرداری برگزار شد افزود: تهیه  دفترچه های پروانه ساختمانی نسبت به تک برگی، هزینه بالایی برای شهرداری ها دارد.
وی با اشاره به نگهداری و درج متون داخلی پروانه های ساختمانی ادامه داد: در دفترچه ها، متون به صورت دستی درج می شود حال آنکه در پروانه تک برگی این موضوع به قابلیت درج سیستمی و احتمال خطای نزدیک به صفر مبدل می گردد.
جاوید افزود: هر یک از اوراق تک برگ دارای کدهای سیستمی منحصر به فرد است که عملاً سطح امنیت آن را افزایش می دهد. وی با اشاره به امکان بررسی صحت پروانه های فوق اظهار داشت: صحت پروانه تک برگی توسط مالکین محترم از طریق درج کیو ارکد در سایت خدمات شهروندان شهرداری بیرجند به آدرس esup.birjand.ir قابل استعلام می باشد.
شهردار بیرجند با اشاره به واگذاری این امر به دفاتر پیشخوان دولت اذعان داشت: سرعت عمل بالاتر و پاسخگویی سریع تر با توجه به توزیع این نوع خدمات در سطح شهر از مزایای این طرح می باشد.
وی با اشاره به پایین آمدن هزینه های این بخش اظهار داشت: افزایش کیفیت در نظارت توسط شهرداری ها و ایجاد فرصت اشتغال برای گروهی از جوانان تحصیلکرده مرتبط با موضوع به وسیله دفاتراز دیگر مزایای این طرح می باشد.