سی نفر از دانش آموزان دختر مقطع متوسطه جهت آشنایی با مشاغل از مرکز کنترل ترافیک شهرداری بیرجند بازدید کردند و در جریان روند اجرای کار در این مرکز قرار گرفتند. مدیر فناوری اطلاعات شهرداری بیرجند با بیان این مطلب گفت: این دانش آموزان ضمن آشنایی با قوانین رانندگی، رفتارهای درست ترافیکی را نیز آموختند.

مهندس مسلم قلی نژاد با اشاره به پایش شهر توسط دوربین های نظارتی در مرکز کنترل ترافیک شهرداری بیرجند اظهار داشت: یک دوربین پلاک خوان و ثبت سرعت در بلوار پیامبر اعظم (ص) نصب شده و دو مورد دیگر نیز تا پایان سال در دست اجرا می باشد.

وی اضافه کرد: در این مرکز امکان تصویر برداری برای مطالعات ترافیکی، اصلاح هندسی و تقاطع ها وجود داشته و این سامانه با برطرف کردن گره های ترافیکی به دلیل اعمال نظارت، شهروندان را مجاب به اصلاح رفتارهای ترافیکی می نماید.  این مرکز در سال 87 احداث شده و هدف آن توسعه سیستم های کنترل هوشمند ترافیک در سطح شهر می باشد.

قلی نژاد با اشاره به اینکه مرکز کنترل ترافیک نقش مهمی در مدیریت شهری ایفا می کند یادآور شد: این مرکز در مدیریت بهتر امور شهری نقش بسزایی دارد که توجه به آن حائز اهمیت می باشد.لازم به ذکر است در این برنامه، کلیه قسمت های این مرکز مورد بازدید قرار گرفت و توضیحات کامل برای دانش آموزان ارائه گردید.

 

 



در راستاي سياست هاي دولت الكترونيك ، شهرداري و شهروند الكترونيكي سامانه یکپارچه پرداخت الکترونیک با تکیه بر قابلیت شناسه قبض و شناسه پرداخت برای فیش های صادره شهرداری بیرجند راه اندازی گردید و پرداخت قبوض و عوارض شهرداري بیرجند از طريق دستگاه هاي خودپرداز الكترونيكي بانك شهر ميسر گرديد.
 طی مراسمی سیستم پرداخت الکترونیکی قبوض شهرسازی شهرداری بیرجند با حضور شهردار بیرجند، عضو شورای اسلامی شهر و مسئولان شهرداری افتتاح شد.
گفتنی است این سامانه در راستای تکریم ارباب‎رجوع و ارائه خدمات مطلوب به شهروندان با همکاری بانک شهر و شهرداری بیرجند راه‌اندازی شده است. شهردار بیرجند در حاشیه این مراسم گفت: با افتتاح این سامانه شهروندان می‌توانند قبوض شهرسازی خود از جمله قبوض درآمدی و نوسازی را به راحتی پرداخت کنند.
مهندس محمد علی جاوید ادامه داد: برای پرداخت قبوض شهرسازی این قبوض دارای شناسه شده است تا شهروندان بتوانند قبوض خود را به صورت الکترونیکی پرداخت کنند.وی به مهم‎ترین اهداف ایجاد و راه‌اندازی این سامانه اشاره کرد و افزود: سهولت خدمت‌رسانی به شهروندان در حوزه شهرسازی از مهم‌ترین اهداف برای راه‌اندازی این سامانه بوده است.

مدیر اداره آمار و فناوری شهرداری بیرجند نیز راه‌اندازی این سامانه را گامی مثبت برای جلوگیری از اتلاف وقت و بالا رفتن سرعت و دقت در پرداخت‌ها دانست و گفت: با ایجاد این سامانه فیش‌های درآمدی و نوسازی شهرسازی بعد از صدور به وسیله سیستم یکپارچه می‎توانند پرداخت شوند.
مهندس مسلم قلی نژاد به اهداف این سیستم اشاره کرد و افزود: برقراری امکان پرداخت الکترونیکی عوارض شهرداری، صدور کلیه فیش های عوارض شهرداری به صورت سیستمی و شناسه دار، شفاف سازی وصول های شهرداری، تجمیع اطلاعات وصولی به شهرداری و ارسال اطلاعات وصولی به سایر سیستم ها مرتبط از جمله اهداف این سامانه می باشد.
قلی نژاد با بیان اینکه این سامانه با همکاری بانک شهر راه‌اندازی شده است، تصریح کرد: با تعاملی که با بانک شهر صورت گرفت و با امکان ایجاد شناسه قبض و شناسه پرداخت، تسویه حساب فیش‌های شهرسازی از طریق ATM بانک شهر وجود دارد.
لازم به ذکر است این سامانه قابلیت ثبت و صدور فیش های متفرقه درآمدی با دو شناسه قبض و پرداخت را داراست که بدین ترتیب این امکان فراهم می شود که شهروندان بتوانند قبوض مربوط به عوارض شهرداری بیرجند را از طریق کلیه درگاه های پرداخت الکترونیک بانک شهر  پرداخت نمایند.

 



شهردار بیرجند گفت: پروانه های ساختمانی به همت واحد فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری بیرجند تک برگی شد.
مهندس محمد علی جاوید در مراسم راه اندازی پروانه های تک برگی در شهر بیرجند که در محل منطقه دو شهرداری برگزار شد افزود: تهیه  دفترچه های پروانه ساختمانی نسبت به تک برگی، هزینه بالایی برای شهرداری ها دارد.
وی با اشاره به نگهداری و درج متون داخلی پروانه های ساختمانی ادامه داد: در دفترچه ها، متون به صورت دستی درج می شود حال آنکه در پروانه تک برگی این موضوع به قابلیت درج سیستمی و احتمال خطای نزدیک به صفر مبدل می گردد.
جاوید افزود: هر یک از اوراق تک برگ دارای کدهای سیستمی منحصر به فرد است که عملاً سطح امنیت آن را افزایش می دهد. وی با اشاره به امکان بررسی صحت پروانه های فوق اظهار داشت: صحت پروانه تک برگی توسط مالکین محترم از طریق درج کیو ارکد در سایت خدمات شهروندان شهرداری بیرجند به آدرس esup.birjand.ir قابل استعلام می باشد.
شهردار بیرجند با اشاره به واگذاری این امر به دفاتر پیشخوان دولت اذعان داشت: سرعت عمل بالاتر و پاسخگویی سریع تر با توجه به توزیع این نوع خدمات در سطح شهر از مزایای این طرح می باشد.
وی با اشاره به پایین آمدن هزینه های این بخش اظهار داشت: افزایش کیفیت در نظارت توسط شهرداری ها و ایجاد فرصت اشتغال برای گروهی از جوانان تحصیلکرده مرتبط با موضوع به وسیله دفاتراز دیگر مزایای این طرح می باشد.

 

 



به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهردار بیرجند؛ مدیر اداره آمار و فناوری شهرداری در جلسه مشترک با مدیر عامل شرکت صفارایانه  با بیان این مطلب گفت : شهرسازی الکترونیک این ویژگی را دارد که بتواند مردم را از مراجعه مستقیم به شهرداری بی نیاز کند و آن ها بتوانند خودشان امور مربوط به صدور پروانه را از طریق این سیستم انجام دهند.

مهندس مسلم قلی نژاد افزود: یکی از مشکلاتی که مردم در حوزه شهرسازی با شهرداری ها داشتند اتلاف وقت و عدم شفاف سازی و دوباره کاری ها بود که هزینه های زیادی را به شهروندان تحمیل می کرد.

وی افزود: یکی از گام های مثبت شهرسازی الکترونیک این ویژگی را دارد که بتواند مردم را از مراجعه مستقیم به شهرداری بی نیاز کند. شهرداری بیرجند ، حرکت به سوی شهر الکترونیک می باشد که جمع سپاری و برون سپاری سیستم شهرسازی( درآمد، اصناف، املاک و کمیسیون ماده صد) نیز از اصلی ترین اهداف این  پروژه  می باشد .

به گفته وی پروژه های فرآیندی از نوع پروژه شهرسازی الکترونیک این ویژگی را دارد که در واقع در با ارزش ترین سرمایه شهروندان که همان زمان آنهاست صرفه جویی می شود.

وی خاطر نشان کرد: امیدواریم در ماه های آینده  با همکاری شرکت صفارایانه ،  فازهای بعدی سیستم یکپارچه شهرسازی و در آمد به بهره برداری برسد و این سیستم جامعیت خود را بتواند بعد از مدت کوتاهی جامعه عمل بپوشاند.

در ادامه جلسه مدیر عامل شرکت صفا رایانه اظهار داشت: در مقوله شهرالکترونیک  اعتقاد، اطمینان و اعتماد اساس و بسیار مهم بوده و قطعا گذار از سنت به مدرن شدن خالی از اشکال و چالش نخواهد بود اما فرهنگ سازی چالش های پیش رو را  کمرنگ  و این گذار را آسان خواهد نمود.

مهندس زرین  بیان کرد: شهرسازی الکترونیک این ویژگی را دارد که بتواند مردم را از مراجعه مستقیم به شهرداری بی نیاز کند و آن ها بتوانند خودشان امور مربوط به صدور پروانه را از طریق این سیستم انجام دهند، که قطعا هم در مدیریت زمان و هم هزینه ها کاهش چشمگیری را شهروندان احساس خواهند نمود.

وی ادامه داد: نگاه رو به جلو شهردار بیرجند با شعار شهروند محوری در پیش رفتن به سوی شهر داری الکترونیک و شهر الکترونیک کمک بزرگی است  و قطعا با این سیستم ترددهای بی مورد شهری نیز کاهش می‌یابد و شهروندان می‌توانند به راحتی از طریق اینترنت اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کنند.

زرین در پایان گفت:  شهروندان می‌توانند تمامی اطلاعات ملک خود را دریافت کنند و مراحل صدور پروانه ساخت را به همراه هزینه عوارض و تراکم آن، به صورت الکترونیکی دریافت کنند بنابراین سیستم شهرسازی از بروکراسی اداری و اعمال سلیقه های فردی جلوگیری می‌کند.