مدیرفناوری اطلاعات شهرداري بیرجند اظهار داشت: به دنبال اجراي طرح توانمند سازی کارشناسان شهرسازی جهت ارائه خدمات شهرسازي، دوره آموزشي ویژه کارشناسان شهرسازی مناطق دوگانه شهرداری بیرجند برگزار شد.

مهندس مسلم قلی نژاد هدف از برگزاری این دوره را ارتقای سطح علمی و عملی کارشناسان شهرسازی عنوان کرد و افزود:  با عنایت به اعمال تغییرات اساسی در سیستم شهرسازی از جمله ارائه خدمات الکترونیک، حذف پرونده های فیزیکی، پرداخت الکترونیک عوارض نوسازی، راه اندازی زیر سیستم املاک و کمیسیون ماده صد، تشکیل واحد اسکن و تشکیل پرونده الکترونیک و.... این دوره های آموزشی برگزار می شود.

وی از دیگر دلایل برگزاری این دوره ها به اجرای برنامه هایی جهت تسهيل در روند ارايه خدمات شهرسازي، كاهش زمان ارايه خدمات، كاهش مراجعات مردم، ارتقاء رضايتمندي و سلامت در ارايه خدمات، افزايش و بهبود مناسب سطح نظارت و بازرسي و برای رفاه حال شهروندان اشاره کرد.

مدیر فناوری اطلاعات شهرداری ادامه داد: در این کلاس ها که طی دو روز در مرکز فناوری اطلاعات شهرداری بیرجند برگزار گردید، کارشناسان بخش های مختلف شهرسازی شهرداری مناطق دوگانه از جمله حوزهای نوسازی و تشکیل پرونده، ثبت درخواست، کارشناسان بازدید و کنترل فنی و تایید نقشه حضور داشتند که آخرین تغییرات اعمال شده در سیستم شهرسازی تفهیم وآموزش های لازم ارائه گردید.

 مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری بیرجند گفت: گردشگری به عنوان یک ‌پدیده فرهنگی اسباب تعامل، تبادل فرهنگی و اجتماعی جوامع گوناگون را فراهم و به طور مستقیم با انسان‌ها، انگیزه‌ها، خواسته‌ها و نیازها آنان که ناشی از فرهنگ جامعه است ، ارتباط دارد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بیرجند؛ مهندس مسلم قلی نژاد اذعان داشت: توسعه گردشگری به عنوان یک پدیده فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی موجب می‌شود که فرصت کافی برای تبادل فرهنگی اجتماعی و اقتصادی بین گردشگر و جامعه میزبان به وجود آید.

وی با اشاره به اینکه صنعت گردشگری در ساختارهای فضایی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی عصر پسا مدرن جامعه شهری ایران اهمیت زیادی دارد افزود: بخش بزرگی از اوقات فراغت شهروندان را امروزه گردشگری شهری یا تفریحات شهری پوشش می‌دهد، زیرساخت‌های توسعه گردشگری شهری شامل موزه‌ها، مراکز فرهنگی، تفریحگاه‌ها، مراکز خرید، سایت‌های تاریخی و.. است و هر روز نیز برتعداد این جاذبه‌ها افزوده می‌شود.

مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات  ادامه داد: توسعه گردشگری شهری یکی از ارکان توسعه پایدار شهری به شمار می‌رود که در صورت حرکت مناسب می‌تواند ضمن آبادانی، ‌عمرانی و پویایی اقتصادی بستر مناسبی برای تعامل فرهنگی و اجتماعی شهروندان ایرانی فراهم آورد.

قلی نژاد یادآور شد: با وجود ظرفیت‌های بسیار در حوزه گردشگری شهری هنوز این بخش از گردشگری در کشور از جایگاه مناسبی برخوردار نبوده و نتوانسته است درخور ظرفیت‌های موجود ایفای نقش کند.

وی امروزه گردشگری را از پویاترین فعالیت‌ها در ایجاد تحول اقتصادی- اجتماعی در گستره جهان دانست که به طور روزافزون اهمیت یافته است.

وی خاطر نشان کرد: ازآنجا که شهرها به عنوان جذاب ترین فضاها برای گردشگران دارای مراکز مهم اقتصادی، علمی، تفریحی، پزشکی و غیره بوده و افزون بر این از جاذبه‌های طبیعی و میراث فرهنگی نیز بهره مند هستند بنابراین برای دستیابی به توسعه پایدارگردشگری شهرها، از تمام ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، زیست محیطی و کالبدی باید مورد توجه قرار گیرند.

مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات عنوان کرد: به همین منظور شهرداری بیرجند در راستای توسعه گردشگری پایدار شهری و شهر الکترونیک شهروند الکترونیک اقدام به راه اندازی سایت گردشگری شهر بیرجند نموده است.

قلی نژاد اظهار داشت: این سایت که با دستور شهردار بیرجند و توسط حوزه فناوری اطلاعات شهرداری بیرجند طراحی و راه اندازی گردید از بخش های مختلفی از جمله معرفی آثار تاریخی ، فرهنگی و هنری ، جاذبه های طبیعی ، آداب و رسوم ، معرفی مشاهیر،  سوغات محلی و صنایع دستی ، رستوران ها، هتل ها و پارک ها تشکیل شده و اطلاعات مهم و مورد نیاز گردشگران را در اختیار آن ها قرار می دهد.

لازم به ذکر است گردشگران و شهروندان می توانند با مراجعه به آدرس الکترونیکی http://www.birjand.ir/  به این سایت دسترسی پیدا کنند و از امکانات و خدمات ارائه شده بهره مند گردند.

 به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بیرجند؛ مهندس مسلم قلی نژاد اظهار داشت: پرداخت آنلاین عوارض نوسازی برای شهروندان در سایت شهرداری بیرجند امکان پذیر شد.

وی اضافه کرد: شهرداری بیرجند در راستای توسعه خدمات غیرحضوری و کاهش سفرهای شهری و نیز به منظور تسهیل در امر پرداخت عوارض نوسازی، امکان پرداخت عوارض را به صورت آنلاین برای کلیه شهروندان فراهم نموده است.

مدیر آمار و فناوری شهرداری اذعان داشت: در راستای سیاست های دولت الکترونیک، شهرداری و شهروند الکترونیکی؛ پرداخت عوارض نوسازی از طریق آدرس http://esup.birjand.ir/Ugp/New/desk.html و درلینک بدهی عوارض نوسازی با وارد کردن کد نوسازی ملک فراهم شده است.

قلی نژاد یادآور شد: همچنین می توان از طریق سایت شهرداری بیرجند به آدرس http://birjand.ir/ و لینک خدمات الکترونیک شهرداری و از قسمت پرداخت عوارض نوسازی وارد سایت شد.

وی در ادامه با اشاره به لزوم پرداخت عوارض توسط شهروندان خاطر نشان کرد: شهرداری‌ها مکلف به کسب درآمد از منابع مردمی هستند و یکی از منابع اصلی برای درآمد شهر عوارضی است که توسط شوراها به صورت محلی وضع می‌شود.

وی تصریح کرد: عوارض خودروی سالیانه، عوارض کسب و پیشه و عوارض نوسازی از جمله عوارضی است که مردم می‌توانند به وسیله آن به درآمد پایدار شهرداری‌ها کمک کنند تا به این وسیله بخش مهمی از هزینه‌های تامین رفاه و تامین زندگی مطلوب برای آنها فراهم گردد.

وی تاکید کرد: شهروندان می بایست نسبت به پرداخت به موقع عوارض خود به عنوان یک تعهد اقدام کنند تا شرایط مطلوبی برای مدیریت شهری ایجاد شده و خدمات به صورت بهینه به شهروندان ارائه شود.

 

 

 

 

 

 شهردار بیرجند در حاشیه مراسم افتتاح نمايشگاه دستاوردهاي چهل ساله انقلاب اسلامي كه در محل نمايشگاه بین المللی و با حضور جمعی از مدیران استانی برگزار شد، تصریح کرد: این نمایشگاه با هدف معرفی فعالیت‌های انجام‌شده پس از انقلاب در دستگاه‌های مختلف و نیز ارائه خدمات به مردم برپا شده است.

مهندس محمد علی جاوید با اشاره به اینکه نمایشگاه دستاوردها حرکتی متفاوت با برنامه ریزی منسجم و دقیق می باشد؛ اذعان داشت: هر غرفه در این نمایشگاه با معرفی دستاوردهای انقلاب طی 40 سال گذشته، به بیان وضعیت قبل و بعد از انقلاب در حوزه کاری خود پرداخته است.

وی ادامه داد: دستاوردهای چهل سال گذشته باید برای مردم ارائه شود تا به اعتماد عمومی، انسجام ملی و اقتدار نظام کمک کند و در 40  سالگی انقلاب اسلامی باید بیشتر از همیشه شاهد وحدت و همراهی مردم باشیم.

جاوید عنوان کرد: دهه فجر فرصت مناسبي براي انعكاس دستاوردهاي نظام جمهوري اسلامي از طريق خدمت رساني به مردم و تجديد پيمان با آرمان هاي امام راحل (ره) و تبعيت از رهنمودهاي مقام معظم رهبري مي باشد.

وی با اشاره به اینکه دستاوردهای انقلاب اسلامی باید به بهترین شکل ممکن به مردم اطلاع رسانی شود یادآور شد: شهرداری و شورای اسلامی شهر بیرجند برآمده از دل مردم و در کنار آنها هستند لذا امیدواریم در سایه وحدت و اتحاد شورا با شهرداری حول محور حل مشکلات و پیشرفت امور در حوزههای عمران و خدمات شهری، زمینه برای رفع معضلات این نهاد و پیشرفت روز افزون فراهم آید.